Ամուլսարի հանքավայրի վերաբերյալ «Էլարդ» կազմակերպության զեկույցի հրապարակումից հետո, Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոնը (ՀՕԲԿ) թողարկել է իր ռազմավարության ուղեցույցը, որում ընդգծվում են Հայաստանում պատասխանատու հանքարդյունաբերության հիմնարար սկզբունքները և շեշտվում, որ երկրի բնական պաշարները պատկանում են հայ ժողովրդին:
ՀՕԲԿ պատասխանատու հանքարդյունաբերության ռազմավարության ուղեցույցը, որը հասանելի է ՀՕԲԿ կայքում, լայնորեն քննարկում է կառավարման, բնապահպանական, սոցիալական և առողջապահության կառավարման քաղաքականությունները, ինչպես նաև աշխատողների անվտանգության և հանքարդյունաբերության տնտեսական ազդեցությունների խնդիրները:
«Հանքարդյունաբերության մեր քաղաքականությունը լայն իմաստով կողմ է ուժեղ կառավարման և էթիկայի, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, սոցիալական բարօրության և տնտեսական աճին», - ասաց Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարանդ Մկրտիչեանը:
«Դա ճանապարհ է հարթում՝ հասնելու հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների», - հավելեց նա:
ՀՕԲԿ-ն իրականացրել է բազմամյա հետազոտական նախագիծ պատասխանատու հանքարդյունաբերության լավագույն փորձի վերաբերյալ՝ հրապարակելով փաստաթղթեր Հայաստանի պոչամբարների և թափոնների կառավարման գործընթացների, ջրօգտագործման և որակի, հանքարդյունաբերության ոլորտի հարկաբյուջետային (ֆիսկալ) ռեժիմի, աշխատողների իրավունքների և անվտանգության, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության սոցիալական ազդեցությունների և այլ հարցերի վերաբերյալ:
Վերջերս, ՀՕԲԿ-ն իրականացրել էր շահառուների խորհրդատվության համաժողովրդական գործընթաց՝ պարզելու քաղաքացիական հասարակության հիմնական խնդիրները և մտահոգությունները Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտի վերաբերյալ: Հետազոտությունները և շահառուների խորհրդատվությունները նպաստել են ՀՕԲԿ պատասխանատու հանքարդյունաբերության ռազմավարության մշակմանը, որը հիմք կհանդիսանա օրենսդրական բարեփոխումների համար:

MLRI Releases Responsible Mining Policy
In the wake of the publication of the Elard Report on the proposed Amulsar mine, the Mining Legislation Reform Institute (MLRI) has released a policy guideline highlighting the foundational principles of mining responsibly in Armenia and emphasizing that the natural resources of the nation belong to the people of Armenia.
The MLRI Responsible Mining Policy guide which is available on the MLRI website broadly discusses issues of governance, environmental, social and health management policies, worker safety and the economic impacts of mining.
“Our broad mining policy supports strong governance and ethics, environmental protection, social benevolence and economic growth,” said Varant Meguerditchian, Executive Director of the Mining Legislation Reform Institute.
“It paves the way for mining legislation reform,” he said.
The MLRI has undertaken a multi-year research project on responsible mining best practices, publishing papers on Armenia’s tailings and waste management processes, water use and quality, the fiscal regime for the mining sector, workers' rights and safety, the social impacts of mining and other relevant issues.
More recently, MLRI oversaw a nationwide stakeholder consultation process to identify the key issues and concerns of civil society regarding mining operations. The research and stakeholder consultations have contributed to the development of the MLRI Responsible Mining Policy, which will form the basis for promoting legislative reform.
MLRI contacts
e: varant@mlri.org.am
t: +374 98 03 44 86
The photograph of Amulsar is from "Lragir.am" website.
23 August, 2019