«Սքայ նյուզ բիզնես»-ի հայտնի անձնավորություն Ջոն Դին, սույն թվականի դեկտեմբերի 5-ին, Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում կայանալիք Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոնի (ՀՕԲԿ) միջոցառման շրջանակներում ելույթ է ունենալու: Ընթացքում ներկայացվելու են ՀՕԲԿ-ի գործունեությունը և կայուն զարգացման պրակտիկայի իրականացման ներուժը Հայաստանում:
Բիզնեսի կայունության ջատագով Ջոն Դին մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների հիմնադիրն է։ Նա ներկայումս հյուրընկալում է «Սմարթ մանի» ծրագիրը «Սքայ նյուզ բիզնես Ավստրալիա»-ում:
Ջոնի կապը Հայաստանի հետ թվագրվում է 1988 թ.-ին, երբ նա հիմնեց «Ռոք էյդ Արմենիա» բարեգործական նախաձեռնությունը՝ Հայաստանում երկրաշարժի հետևանքով տուժած համայնքներին աջակցելու նպատակով: Վերջերս, 2019 թվականին, Ջոնը Հայաստան այցելեց՝ նշելու բարեգործական նախաձեռնության 30-ամյակը, ինչպես նաև խթանելու սոցիալական բարեփոխումներն ու կայունությունը:
Բացահայտելով Հայաստանում հանքարդյունաբերության վատ պրակտիկայի հետևանքով առաջացած բնապահպանական և սոցիալական լուրջ ազդեցությունները, Ջոնն իր աջակցությունը ցուցաբերեց ՀՕԲԿ-ի հանքարդյուահանման օրենքների բարեփոխումների նախաձեռնությանը:
Միջոցառման մասնակիցները կիրազեկվին նաև Հայաստանում հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխության քաղաքականության և Ամուլսարի վիճահարույց հանքավայրի նախագծի մասին՝ ՀՕԲԿ գործադիր տնօրեն Վարանդ Մկրտիչեանի կողմից:
Միջոցառման մասին հավելյալ տեղեկություններ ստանալու և ձեր տեղն ամրագրելու համար՝ դիմեք ՀՕԲԿ գրասենյակին՝ «info@mlri.org.am» հասցեով:

Sky News Business Anchor Jon Dee will be the keynote presenter at the Mining Legislation Reform Institute (MLRI) event in Sydney, Australia on 5 December 2019. The event will showcase the work of MLRI and shed light on the potential to implement sustainable development practices in Armenia.
An advocate for business sustainability, Jon Dee is the founder of a number of charities and currently hosts the weekly ‘Smart Money’ program on Sky News Business Australia.
Jon’s association with Armenia can be traced back to Rock Aid Armenia, a charity he founded in 1988 to support communities affected by the Armenian Earthquake. More recently, Jon visited Armenia in 2019 to mark the 30th anniversary of the charity and further promote social reforms and sustainability.
Having discovered the serious environmental and social impacts of poor mining practices in Armenia, Jon has lent his support to the MLRI’s mining legislation reform initiatives.
Event participants will also be briefed on the politics of mining legislation reform in Armenia and the controversial Amulsar Mine project by MLRI Executive Director Varant Meguerditchian.
To find out more about the event and reserve your place, please contact the MLRI office on info@mlri.org.am.