Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոնի (ՀՕԲԿ) իրականացրած խորհրդատվությունների շրջանակում շահառուների առաջադրած հիմնական մտահոգությունները բնապահպանական, սոցիալական, տնտեսական և աշխատողների իրավունքների խնդիրներին էին վերաբերում:
Նոր հրապարակված ՀՕԲԿ շահառուների զեկուցումն ընդգծում է, որ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման, թափոնների անարդյունավետ կառավարման, հանքավայրերի փակման և շրջակա միջավայրի վնասների կառավարման թույլ օրենսդրությունը շարունակում են մնալ քաղաքացիական հասարակության հիմնական բնապահպանական խնդիրների առարկան Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում:
Շահառուները նաև առաջնահերթություն համարեցին պոչամբարների կառուցման և կառավարման ոլորտի լուրջ բացթողումները, լքված և չվերականգնված հանքավայրերի ժառանգություններն ու առհասարակ հանքարդյունաբերության առողջապահական բացասական ազդեցությունները բնակչության վրա:
«Խորհրդատվական գործընթացը չափազանց օգտակար է եղել քաղաքացիական հասարակության համար, որը հնարավորություն ընձեռեց շահառուներին ազատորեն կիսվելու իրենց սոցիալական և բնապահպանական մտահոգությունները մեզ հետ», - ասաց Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարանդ Մկրտիչեանը:
Չնայած առկա կոնսենսուսին, որ հանքարդյունաբերությունը դրական ներդրում ունի Հայաստանի տնտեսության զարգացման վրա, այնուամենայնիվ շահառուներն անդրադարձան, որ հանքարդյունաբերության ոլորտն ազդեցություն ունի այլ ոլորտների զարգացման վրա: Ըստ մասնակիցներին, բավականաչափ ուսումնասիրված չէ տնտեսական ազդեցությունն զբոսաշրջության և գյուղատնտեսության վրա, հանքարդյունաբերությունը հաճախ մրցակցության մեջ է մտնում այլ ոլորտների հետ՝ տվյալ տարածքի հողի և մարդկային պաշարների հասանելիության համար:
Համապատասխան հարկային կառավարման անհրաժեշտությունը, ներառյալ հարկերից և ռոյալթիից խուսափման նվազեցման մեխանիզմների մշակումը, ֆորումների և կլոր սեղան քննարկումների ընթացքում հետևողականորեն արծարծվեցին քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից:
Մասնակիցները նաև քննարկեցին աշխատողների իրավունքների խնդիրները, ներառյալ տեղացի աշխատողների համեմատաբար ցածր փոխհատուցումները, տեղացի աշխատակազմի առաջընթացի խթանման սակավ հնարավորությունները, անվտանգության վարժանքների, հանքավայրերի փակման դեպքերում աշխատողներին նոր աշխատանքով չապահովելու իրավական թերությունները:
«Այս զեկույցը և մեր այլ փաստաթղթերը, որոնք հիմնված են հանքարդյունաբերության միջազգային լավագույն փորձի բազմաթիվ հետազոտական աշխատությունների վրա, ճանապարհ են հարթում դեպի մեր գործունեության հաջորդ փուլ, ընդ որում մենք վերաշարադրելու և վերամշակելու ենք հանքարդյունաբերության օրենսդրությունը, որը կնպաստի այս կարևոր տնտեսական ճյուղի կառավարման հզորացմանը», - հավելեց Մկրտիչեանը:
Ավելի քան 30 քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ, աշխատավորների ներկայացնող կազմակերպություններ և տարածաշրջանային ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում նաև ակադեմիականներ մասնակցեցին բազմակողմ շահառուների ֆորումների և կլոր սեղան քննարկումներին՝ բաց, թափանցիկ և ընդգրկուն խորհրդատվությունների գործընթացում:
2018 թ. նոյեմբերից սկսյալ ՀՕԲԿ-ը նախաձեռնեց ազգային շահառուների խորհրդատվության գործընթացը՝ փաստաթղթավորելու Հայաստանում հանքարդյունաբերության բնապահպանական և սոցիալական ազդեցություններից ծանրագույնս տուժածների հիմնական մտահոգությունները: Շահառուների ութամսյա խորհրդատվությունների գործընթացն ավարտին հասավ 2019 թ. հուլիսին ՀՕԲԿ շահառուների զեկույցի հրապարակմամբ:
Զեկույցն ամբողջությամբ հասանելի է հայերեն և անգլերեն տարբերակներով: Այն կարող եք ներբեռնել ՀՕԲԿ կայքից:

Environmental, social, economic and workers’ rights issues head up a list of key concerns raised by stakeholders during months of consultations held by the Mining Legislation Reform Institute (MLRI).
The newly released MLRI Stakeholder Report stresses that weak regulation for Environmental Impact Assessments and substandard practices of waste management, mine closures and environmental damage management remain the most pressing environmental issues for civil society when it comes to mining in Armenia.
Stakeholders also prioritized as key concerns the serious shortcomings with the construction and management of tailing dams, neglected and unrehabilitated legacy mines and the potential negative health impacts of mining for the general population.
“The consultation process has been incredibly useful for civil society, allowing multiple opportunities for stakeholders to openly share with us their social and environmental concerns,” said Mr Varant Meguerditchian, Executive Director of the Mining Legislation Reform Institute.
Whilst consensus supported the mining sector's positive contribution to Armenia’s developing economy, stakeholders also noted that sufficient studies have not been undertaken to assess the sectors’ economic impact on other industries such as tourism and agriculture which often compete for access to the same land and human resources as mining.
The need for appropriate tax governance including the introduction of measures designed to minimize tax and royalty avoidance was consistently voiced by civil society representatives during forums and round table discussions.
Participants also sighted workers' rights issues including comparatively low remuneration for domestic workers, few promotion opportunities for domestic staff, poor safety training and practices and a lack of job security resulting from abrupt mine closures.
“This report, supported by our numerous research publications on global mining best practices paves the way for our next phase of activities as we redraft mining legislation to support Armenia’s governance of this important economic sector,” said Meguerditchian.
More than 30 civil society organizations, employee representative organizations, and regional representatives were joined by academics in multiple stakeholder forums and round table discussions in an open, transparent and inclusive consultation process.
Commencing in November 2018 the MLRI embarked upon a nationwide stakeholder consultation process to document the key concerns of those most heavily affected by the environmental and social impacts of mining in Armenia. The eight-month stakeholder consultation process culminated in the publication of the MLRI Stakeholder Report in July 2019.
The full report is available in English and Armenian versions and can be downloaded from the MLRI website.
12 July, 2019Environmental, social, economic and workers’ rights issues head up a list of key concerns raised by stakeholders during months of consultations held by the Mining Legislation Reform Institute (MLRI).