«Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխման նախաձեռնությունը» (ՀՕԲՆ) անցում է նոր գործողությունների՝ իր ջանքերն ուղղելով Հայաստանում պատասխանատու հանքարդյունաբերության ոլորտի հանրային կրթության և շահերի պաշտպանությանը: Սկզբում տեղակայված լինելով Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնում՝ ՀՕԲՆ-ը հետևելու է այս ընդլայնված աշխատանքային շրջանակին` որպես անկախ գրանցված հասարակական կազմակերպություն` «Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոն» (ՀՕԲԿ):
ՀԱՀ Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնի տնօրեն Ալեն Ամիրխանյանը ողջունեց ՀՕԲՆ ծրագրի ընդլայնման այս կարևոր շրջադարձը:
«ՀՕԲՆ-ը ՀԱՀ Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնի առանցքային նախաձեռնություն է, որն իրականացվել և աջակցվել է Թուֆենկյան հիմնադրամի կողմից: Այն կատարել է ուսումնասիրություններ և ապահովել է շահառուների ներգրավվածությունը, որոնք նշանակալի դեր են ունեցել Հայաստանի հանքարդյունաբերության բնապահպանական, սոցիալական և տնտեսական ազդեցությունների օրենսդրական բացթողումների իրազեկման բարձրացման հարցում»,- նշեց Ամիրխանյանը, - Հետագայում ակնկալում ենք ՀՕԲՆ-ի գործողությունների ընդարձակում, ավելի շատ իրազեկվածություն և շահերի պաշտպանում պատասխանատու հանքարդյունաբերությանն ուղղված բարեփոխումների համար»:
ՀՕԲՆ ծրագրի ղեկավար Վարանդ Մկրտիչեանն ընդգծեց ՀԱՀ Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնի շրջանակում ՀՕԲՆ-ի կողմից իրականացված կարևոր աշխատանքը:
«Վերջին տարիների ընթացքում մենք հրապարակել ենք զեկույցներ հանքարդյունաբերության լավագույն փորձի, օրենսդրական բացթողումների և հարկային հարցերի վերաբերյալ: Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի կազմում գտնվելու ընթացքում իրականացրել ենք նաև թափանցիկ և լայնածավալ խորհրդատվություններ շահագրգիռ կողմերի հետ՝ քննարկելով թափոնների կառավարման, ջրի որակի և հանքարդյունաբերության սոցիալական ազդեցությունները: Այս կարևոր գործողությունները հիմք են դրել մեր հանքարդյունաբերության քաղաքականության, հաղորդակցության և շահերի պաշտպանության ջանքերի համար, որոնք առաջ են ընթանում մեր նոր կառույցի շրջանակներում», - նշեց Մկրտիչեանը:
2019 թվականի ապրիլի 15-ին ՀՕԲՆ-ը տեղափոխվում է իր Երևանյան նոր գրասենյակ և գործելու է որպես «Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոն» ՀԿ:
2014 թվականից սկսած ՀՕԲՆ-ի գործունեությունը հնարավոր է եղել Թուֆենկյան հիմնադրամի միջոցների շնորհիվ:
«Մենք երախտապարտ ենք վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ՀՕԲՆ ծրագրի աջակցության հարցում Թուֆենկյան հիմնադրամի համագործակցության համար, ինչպես նաև հույսով ակնկալում ենք Հիմնադրամի և ՀՕԲՆ-ի հետագա համագործակցությունը ՀԱՀ-ի հետ», - նշեց Ամիրխանյանը:
Թուֆենկյան հիմնադրամը շարունակելու է մնալ ՀՕԲՆ-ի առանցքային ֆինանսավորող գործընկեր իր հետագա գործողությունների ընթացքում:
ՀԱՀ Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնը կշարունակի իրականացնել իր բազմաթիվ ծրագրերն ու գործողությունները` խթանելով հետազոտական, կրթական և համայնքային մասնակցությունը պատասխանատու հանքարդյունաբերության բոլոր բնագավառներում:
11 Ապրիլ, 2019Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների նախաձեռնությունը (ՀՕԲՆ) նպատակաուղղված է Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտից ապահովելու բավարար օգուտներ երկրի և տեղական համայնքների համար: Նրա հիմնական գործունեությունը ներառում է ուսումնասիրություն, շահագրգիռ կողմերի խորհրդատվություն, քաղաքականության մշակում, հանրային կրթություն, հաղորդակցություն և շահերի պաշտպանություն: 2014 թվականից ՀՕԲՆ-ը հիմնադրվել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնում և այսուհետ գործելու է անկախ որպես «Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոն» ՀԿ: Սույն ծրագիրը հնարավոր է դարձել Թուֆենկյան հիմնադրամի միջոցների շնորհիվ:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ)Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնը խթանում է Հայաստանի սոցիալական, բնապահպանական և տնտեսական հարցերում պատասխանատու հանքարդյունաբերության լավագույն փորձերի ստեղծումը, անցումը և ընդունումը:
Այս նպատակին հասնելու համար ՀԱՀ Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնն աշխատում է ընկերությունների, քաղաքացիական հասարակության և հանրային ոլորտի հետ:

The Mining Legislation Reform Initiative (MLRI) is entering a new phase of operations, focusing its efforts on public education and advocacy in the area of responsible mining in Armenia. Initially housed at the American University of Armenia (AUA) Center for Responsible Mining, MLRI will pursue this expanded scope of work as an independently registered NGO.
Director of the AUA Center for Responsible Mining, Alen Amirkhanian welcomed this significant milestone in the growth of the MLRI project.
“The MLRI was a key undertaking at the AUA Center for Responsible Mining, initiated and supported by the Tufenkian Foundation. It offered research and stakeholder engagement that played a crucial role in raising awareness of the legislative gaps in environmental, social and economic impacts of mining in Armenia,” said Amirkhanian.
“As it enters a new phase as an independent NGO, we anticipate a broadening of MLRI’s activities and greater awareness of the environmental and social impacts of mining in Armenia.”
Mining Policy and Legislative Reform Manager, Varant Meguerditchian highlighted the importance of the work undertaken by MLRI within the framework of the AUA Center for Responsible Mining.
“In recent years we have published reports on mining best practice, legislative gaps and the fiscal regime. We have also undertaken a transparent and broad stakeholder consultation, discussing waste management, water quality and the social impacts of mining while based at the AUA.”
“These important activities have laid the foundation for our mining policy, communications and legislative reform efforts moving forward under a new structure,” said Meguerditchian.
The MLRI moves to its new Yerevan office premises on 15 April 2019 and will be operating as the Mining Legislation Reform Institute, NGO.
MLRI’s activities at the AUA since 2014 were made possible by funding from the Tufenkian Foundation.
“We’re grateful for the partnership with the Tufenkian Foundation in support of the MLRI project over the past several years, and look forward to further cooperating with the Foundation and the MLRI in its next phase of operations,” stated Amirkhanian.
The Tufenkian Foundation will remain the key funding partner of the MLRI through its next stage of activities.
The AUA Center for Responsible Mining will continue with its multiple projects and activities on advancing research, education and community engagement on all aspects of responsible mining.
11 April, 2019The Mining Legislation Reform Initiative (MLRI) seeks to ensure that mining in Armenia provides sufficient benefits to the country and local communities. Its main activities include research, stakeholder consultation, policy development, public education, communications and advocacy. The MLRI has been based at the American University of Armenia’s Center for Responsible Mining since 2014 and will be operating independently as the Mining Legislation Reform Institute, NGO from 15 April 2019. The project is made possible by funding from the Tufenkian Foundation.
The American University of Armenia (AUA) Center for Responsible Mining promotes the creation as well as transfer and adoption of best practices in socially, environmentally, and economically responsible mining in Armenia. The AUA Center for Responsible Mining works with companies, civil society, and the public sector to achieve this goal.