ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը սեպտեմբերի 23-ին գլխավոր դատախազություն է ուղարկել Մղարթի ոսկու հանքավայրի շահագործման ընթացքում վերհանված մի շարք խախտումների մասին գրություն:
2011 թվականից ի վեր հանքը շահագործող ընկերության կատարած հիմնական խախտումներն են.
• ջրօգտագործման թույլտվության բացակայությունը,
• շինությունների կառուցումն առանց շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական եզրակացության,
• արտանետումների թույլատրելի սահմանի խախտումը:
02 Հոկտեմբեր, 2020Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոնը (ՀՕԲԿ) ՀՀ-ում գրանցված հասարակական կազմակերպություն է: Այն կոչված է երաշխավորելու, որ պետությունն ու տեղական համայնքները հանքարդյունաբերական ոլորտից ստանան բավարար օգուտներ՝ մեղմացնելով դրա վնասակար ազդեցությունը։ ՀՕԲԿ-ի հիմնական գործունեությունը ներառում է հետազոտություն, շահագրգիռ կողմերի խորհրդատվություն, քաղաքականության մշակում, հանրային կրթություն, տեղեկատվություն, շահերի պաշտպանություն և օրենսդրական բարեփոխումներ:

On September 23, the RA Ministry of Environment sent a letter to the Prosecutor General’s Office regarding a number of violations revealed during the exploitation of the “Mghart Gold Mine”.
The main violations committed by the mine operating company since 2011 are:
• The absence of a water use permit;
• The company buildings were constructed without an environmental impact assessment;
• The violation of the permissible emissions limit.
Source: Facebook page of the RA Ministry of Environment.
02 October, 2020The Mining Legislation Reform Institute (MLRI) is a registered Armenian NGO. It seeks to ensure that mining in Armenia provides sufficient benefits to the country and local communities. Its main activities include research, stakeholder consultation, policy development, public education, communications, advocacy, and legislative reform.