ՀՕԲԿ-ի առաջարկած բնապահպանական փորձաքննության գործընթացը խստացնող ենթաօրենսդրական ակտը ընդունվել է
Հայաստանի կառավարությունը վերջերս ընդունեց նոր ենթաօրենսդրական ակտեր, որոնցով փոփոխություններ են կատարվում Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) և փորձաքննության գործընթացում, ներառյալ հանքարդյունաբերության ոլորտը: Նոր կանոնակարգումը պարտավորեցնում է հանքարդյունաբերական նախագիծ և ՇՄԱԳ հաշվետվություն մշակելիս և փորձաքննություն իրականացնելիս հիմնվել միայն գիտականորեն հիմնավորված տվյալների վրա։ Այս նոր պահանջները սահմանափակում yn ընդերքօգտագործողների հայեցողականությունը երկրաբանական տվյալների, ստորերկրյա և մակերևութային ջրերի և այլ կենսական էկոհամակարգերի վրա ազդեցության վերաբերյալ տվյալներ ներկայացնելիս, ինչը մինչ այժմ բացակայում էր։
Նոր կանոնակարգումները նաև ընկերություններին հաշվետու կպահեն այն պարտավորությունների համար, որոնք նրանք ստանձնում են ընդերքօգտագործման նախագծին և ՇՄԱԳ հաշվետվությանը համապատասխան՝ որպես ընդերքօգտագործման իրավունքի մաս։
«Նախկինում հանքարդյունաբերական ընկերությունները կարող էին մշակել չափազանց լավատեսական ՇՄԱԳ հաշվետվություններ, որոնք չէին համընկնում իրականության հետ ու դրանով հանդերձ թույլտվություն էին ստանում՝ առաջ տանելով իրենց ծրագրերը», - ասաց Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոնի (ՀՕԲԿ) տնօրեն Արթուր Գրիգորյանը: «Նոր կարգավորմամբ կառավարությունից կպահանջվի կիրառել ՇՄԱԳ փորձաքննության ավելի մասնագիտացված ​​գործընթաց, որը հիմնված է օբյեկտիվ տվյալների և փորձագետների վերլուծության վրա», - եզրափակեց նա:
Այսուհետև հանքարդյունաբերական ընկերություններից կպահանջվի ներգրավել լիցենզավորված ընկերություններ ՇՄԱԳ-ի հայտերը պատրաստելու համար, իսկ կառավարությանը անհրաժեշտ կլինեն որակավորված փորձագետներ՝ ՇՄԱԳ հաշվետվությունները գնահատելու և փորձաքննության ենթարկելու համար: Նման մոտեցումը ՇՄԱԳ փորձաքննության գործընթացը կդարձնի ավելի քիչ կամայական և ավելի կանխատեսելի՝ այդ թվում հանքարդյունաբերական ընկերությունների համար՝ իրենց նախագծերը մշակելիս:
ՀՕԲԿ-ի մասնագետները մի քանի ամիս շարունակ սերտորեն համագործակցեցին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ՝ օգնելով նրանց մշակել նոր հաստատված ենթաօրենսդրական ակտերը: Սա կարգավորումների մի քանի փաթեթներից մեկն է, որոնց վրա ՀՕԲԿ-ը նախարարության հետ համատեղ աշխատում է՝ 2023 թվականից ՀՕԲԿ-ի ջանքերով իրականացված ՇՄԱԳ օրենսդրության փոփոխությունները կյանքի կոչելու համար:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք՝ https://www.arlis.am/documentView.aspx?docid=192441:
18 Հունիս, 2024
ՀՕԲԿ-ի նպատակն է Հայաստանում մետաղական հանքարդյունաբերությունը դարձնել պատասխանատու՝ հստակեցնելով արդյունահանման ընկերությունների իրավական պարտավորություններն ու դրանք իրավականորեն պարտադիր կատարման ենթակա դարձնելով: ՀՕԲԿ-ը հիմնադրվել է 2014-ին՝ որպես Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնի բաժին, իսկ 2019-ին այն դարձել է անկախ հասարակական կազմակերպություն։ ՀՕԲԿ-ի աշխատանքները հնարավոր են դարձել Թուֆենկյան հիմնադրամի օժանդակությամբ:

The Armenian government recently adopted new regulations implementing changes to the law governing the Environmental Impact Assessment (EIA) process, including the mining sector. The new regulations demonstrate a firm commitment to making the mining license application and approval processes to be scientifically-based. These new requirements will reduce the discretion of mining enterprises when presenting information about geological data, impact on ground and surface water and other vital ecosystems, which has been lacking so far. By incorporating EIA reports as part of the mining license application process, the new rules will make companies accountable for the environmental commitments outlined in their EIA reports.
“Previously, mining companies could prepare overly-optimistic EIA reports which did not coincide with reality and still receive permission to move their projects forward,” stated Artur Grigoryan, Director of the Mining Legislation Reform Institute (MLRI). “These new regulations will also require the government to employ a more scientific EIA review process based on objective data and expert analysis,” he concluded.
Going forward, mining enterprises will be required to use licensed companies to prepare EIA submissions, and the government will need to involve qualified experts to review and assess EIA reports. Such an approach will make the EIA review process less arbitrary and more predictable, helping all, including mining companies, plan their projects.
MLRI’s specialists worked closely with the Environment Ministry for several months, helping to draft the newly approved regulations. This is one of several packages of regulations MLRI is working on in conjunction with the Ministry to implement the EIA legislation adopted in 2023 through MLRI’s efforts.
For more information, you can visit https://www.arlis.am/documentView.aspx?docid=192441.
18 June, 2024The goal of the MLRI is to make metal mining in Armenia responsible by clarifying the legal obligations of mining companies and making them legally binding. The MLRI was founded in 2014 as a department of the Responsible Mining Center of the American University of Armenia, and in 2019, it became an independent non-profit organisation. The works of the MLRI have been possible through the support of the Tufenkian Foundation.