Մկրտիչեանը եզրափակում է հիմնական ծրագրերը և հայտարարում իր հրաժարականը ՀՕԲԿ գործադիր տնօրենի պաշտոնից
Երկու տարի Հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումների կենտրոնի (ՀՕԲԿ) գործադիր տնօրենի պաշտոնն զբաղեցնելուց հետո, Վարանդ Մկրտիչեանը հայտարարեց, որ այս տարվա հուլիսին հեռանում է պաշտոնից:
ՀՕԲԿ խորհրդի անդամ Րաֆֆի Տուտագլեանը շնորհակալություն հայտնեց Մկրտիչեանին՝ իր ծավալած գործունեության համար և ասաց, որ խորհուրդը ցավում է տեսնել Վարանդի հեռանալը: «Ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել Վարանդին՝ իր անգնահատելի աշխատանքի համար և մեր բարեմաղթությունները հղել նրա երիտասարդ ընտանիքին», - ասաց Տուտագլեանը: «Վարանդի ղեկավարման շրջանում ՀՕԲԿ-ն զգալի աճ և փոփոխություններ է արձանագրել՝  Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու նշանակալից մի ժամանակաշրջանում: Նա լրջորեն աշխատել է Հայաստանում պատասխանատու հանքարդյունաբերության գործունեություն ապահովելու ուղղությամբ»:
Այս հանգույցը ՀՕԲԿ-ի համար նշանակալից հանգրվան է, քանի որ ծրագրի առանցքային փուլը՝ Հայաստանի համար պատասխանատու հանքարդյունաբերության նոր օրենսդրության մշակումը հասել է իր վերջաբանին:
Վարանդի ղեկավարության օրոք ՀՕԲԿ-ը հասել է հետևյալ հիմնական արդյունքներին.
• անցկացվել է հանհանքարդյունաբերության շահաառուների ազգային խորհրդատվություն ՀԿ-ների և Հայաստանի հանքարդյունաբերության շահառուներիի հետ,
• հրապարակվել է շահառուների խորհրդատվության զեկույց՝ ռազմավարության մշակմանը նպաստելու համար,
• ձեռնարկվել է հանքարդյունաբերության ռազմավարության մշակման գործընթաց, որի արդյունքում հրապարակվել է ՀՕԲԿ Պատասխանատու հանքարդյունաբերության ռազմավարությունը՝ որպես օրենսդրական բարեփոխումների հարթակ,
• մշակվել է Հայաստանի հանքարդյունաբերության օրենսդրության բարեփոխումներ ՀՕԲԿ պատասխանատու հանքարդյունաբերության ռազմավարության հիման վրա՝ փորձագետ իրավաբանների աջակցությամբ,
• փոփոխություններ են կատարվել Ընդերքի մասին օրենսգրքում և ներկայացվել են ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը,
• փոփոխություններ են կատարվել Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին օրենքում և ներկայացվել են ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությանը,
• փոփոխություններ են կատարվել Բնապահպանության վերահսկողության մասին օրենում և ներկայացվել են ՀՀ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնին,
• Օգուտ-վնաս վերլուծության նոր ուղեցույց է շարադրվել՝ Հայաստաում կիրառելու համար ԵՄ ՕՎՎ ուղեցույցի հիման վրա և ներկայացվել է կառավարության համապատասխան մարմիններին,
• ինչպես նաև ուսումնասիրություն է կատարվել հանքարդյունաբերության հարկերի հավաքագրման ռիսկերի գծով:
Խոսելով աշխատակիցների հետ՝ Մկրտիչեանն ասաց. «Ես հպարտ եմ այն աշխատանքով, որը ՀՕԲԿ-ն իրականացրել է այս ժամանակահատվածում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀՕԲԿ աշխատակիցներիս, ՀԱՀ Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնի նախկին գործընկերներիս և բոլոր շահառուներին ու պետական պաշտոնյաներին, որոնց հետ ես հաճույքով աշխատել եմ այս ծրագրի շրջանակներում:
«Հատկապես շնորհակալություն եմ հայտնում Թուֆենկյան հիմնադրամի Ջեյմս Թուֆենկյանին, Անդրանիկ Գասպարեանին և Րաֆֆի Տուտագլեանին՝ այս երկու տարիների ընթացքում նրանց ցուցաբերած աջակցության համար»:
ՀՕԲԿ-ն այժմ մտնում է մի նոր փուլ, ընդ որում ակտիվորեն աշխատելու է, որպեսզի ՀՀ կառավարությունն ընդունի և կյանքի կոչի պատասխանատու հանքարդյունաբերության բարեփոխումները:
2020 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ՝ խնդրում ենք ՀՕԲԿ-ի վերաբերյալ բոլոր հարցերով դիմել Թուֆենկյան հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Տուտագլեանին (raffi.doudaklian@tcf.am): ՀՕԲԿ-ն արդեն սկսել է փնտրել նոր տնօրեն:

Meguerditchian Concludes Key Projects, Announces Resignation as Executive Director of MLRI
After two years as Executive Director of the Mining Legislation Reform Institute (MLRI), Varant Meguerditchian announced that he will be standing down from the role in July this year.
MLRI Board Member Raffi Doudaklian thanked Meguerditchian for his efforts, adding that the Board would be sad to see him leave. “We would like to thank Varant for his invaluable service and extend its best wishes to him and his young family,” said Doudaklian.Varant has overseen a period of considerable growth and change in MLRI, at a very exciting time to introduce mining sector reforms in Armenia. He has worked tirelessly in pursuing responsible mining practices in Armenia.”
This juncture represents a significant milestone for the MLRI, as a key phase of the project has reached its conclusion: The drafting of new responsible mining legislation for Armenia.
During the period of Varant’s leadership, the MLRI has achieved the following key outcomes:
• Undertaken a nationwide mining stakeholder consultation with NGOs and other stakeholders from across Armenia;
Published a Stakeholder Consultation Report to pave the way for policy development;
• Undertaken a Mining Policy Development Process, leading to the publication of MLRI's Responsible Mining Policy as a platform for legislative reform;
With the support of expert lawyers drafted changes to Armenia's mining legislation based on MLRI's responsible mining policy;
Drafted changes to the Mining Code and submitted them to Armenia’s Ministry for Territorial Administration and Infrastructure;
• Drafted changes to the Environmental Impact Assessment Law and submitted them to Armenia’s Ministry of the Environment;
Drafted changes to the Mining Inspection Law and submitted them to Armenia’s Inspectorate for the Environment and Mining;
Written a new Cost Benefit Analysis Law Guideline for Armenia based on the EU CBA Guide and submitted it to the relevant government bodies; and
Drafted a Tax Collection Risk Paper.
Speaking to staff, Meguerditchian said: “I am proud of the work that MLRI has achieved during this period, and I would like to thank my work colleagues at MLRI, my former colleagues at the AUA Center for Responsible Mining, and all stakeholders and government officials with whom I have had the pleasure to work with during the life of this project.
“I would particularly like to thank James Tufenkian, Antranig Kasbarian and Raffi Doudaklian of the Tufenkian Foundation for their support during these two years.”
The MLRI project now enters a new phase, actively working to ensure that the Government of Armenia adopts and implements responsible mining reforms.
As of 30 June 2020, please direct all inquiries about the MLRI project to Raffi Doudaklian, Executive Director of the Tufenkian Foundation (raffi.doudaklian@tcf.am). MLRI has already commenced a search for a new Director.